pan tadeusz
Matura 2022. Powtórka z lektury Pan Tadeusz

Matura 2022. Powtórka z lektury Pan Tadeusz

Ważny czas dla maturzystów zbliża się wielkimi krokami. To ostatni moment, aby rozpocząć powtórki przed egzaminem. Jakie lektury warto przypomnieć sobie na język polski? “Pan Tadeusz” głównym typem wśród nauczycieli. 

4 maja 2022 roku (środa) o godzinie 9:00 maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego w wersji podstawowej. Uczniowie powinni być przygotowani ze wszystkich lektur, które były obowiązkowe w ich programie. Jedną z ważniejszych lektur omawianych w trakcie nauki, był “Ulubiona lektura Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Ze względu na fakt, że matura już za pasem, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinniście zapamiętać z omawianej książki. 

Przede wszystkim lektura powstała w latach 1832–1834 w Paryżu. Inna nazwa dla książki, to “Ostatni zajazd na Litwie”. Adam Mickiewicz, który jest jej autorem, napisał dwanaście ksiąg pisanych wierszem. Głównymi bohaterami są: Tadeusz Soplica, Zosia, Jacek Soplica — ksiądz Robak, Telimena, Hrabia, Gerwazy, Jankiel. W książce poruszane są liczne wątki z udziałem wyżej wymienionych osób, w tym kilka miłosnych, które nie odstają od problemów obserwowanych w dzisiejszym świecie. 

Streszczenie 

Lektura rozpoczyna się w momencie, kiedy to Tadeusz Soplica wraca ze szkół w Wilnie do swojego domu rodzinnego w Soplicowie. Okazuje się, że w miejscowości jest pełno gości, którzy zjechali się z powodu uczestnictwa w procesie o zamek. W swoim dawnym pokoju spotyka piękną niewiastę — Zosię, która uciekła, gdy tylko zobaczyła mężczyznę. Już pierwszego wieczoru po powrocie, Tadeusz udaje się na ucztę, gdzie kokietuje go Telimena. Jest pewien, że to właśnie ją widział w swoim pokoju. Wynika nieporozumienie. 

Na ucztę przybywa również ksiądz Robak, który obwieszcza wszystkim, że wojska Napoleona zbliżają się na Litwę. Wieczerza kończy się kłótnią, która doprowadza do zerwania dotychczasowej zgody między Hrabią a Soplicą. I to właśnie ten spór jest motywem przewodnim całej lektury. Całe szczęście wszystko kończy się dobrze, a ostatnią sceną w lekturze jest taniec słynnego poloneza. 

Książka uważana jest za dzieło narodowe, które każdy powinien znać. Mamy nadzieję, że powyższym skrótem zachęciliśmy Was do zapoznania z lekturą, przynajmniej przed majowym egzaminem.